Emire Khidayer

  • Slovenčina (Slovenská republika)
  • English (United Kingdom)

Partneri

Nawál as-Saadáwí

Nawál as-Saadáwí je jedna z najväčších egyptských bojovníčok za práva arabských žien, lekárka a spisovateľka. Jej tvorba o ženách v arabskom prostredí mala obrovský vplyv na generácie egyptských a arabských žien za posledné štyri desaťročia.
Nawál as-Saadáwí sa narodila v egyptskej dedine Kafr Tahla v roku 1931. Napriek pôvodu, ktorý ju predurčil na život na vidieku, sa jej podarilo vyštudovať medicínu. Počas lekárskej praxe začala svoju spisovateľskú kariéru. Jej diela sa zameriavali na ženy. V roku 1972 napísala svoje prvé faktografické dielo Ženy a sex, čo vyvolalo nespokojnosť vysokopostavených politických a náboženských autorít. Z toho dôvodu ju prepustili z egyptského Ministerstva zdravotníctva, zrušili vydávanie jej časopisu Zdravie. Stratila aj funkciu zástupkyne generálneho riaditeľa Asociácie lekárov v Egypte. Od roku 1973 do roku 1976 pracovala na výskume žien a neurózy na Lekárskej fakulte Univerzity Ajn Šams v Káhire. V rokoch 1979 a 1980 sa stala poradcom OSN pre ženské programy v Afrike a na Blízkom východe. Rok 1980 predstavoval vyvrcholenie jej boja za sociálnu a intelektuálnu slobodu žien - bola uväznená as-Sádátovým režimom. Po prepustení založila Asociáciu solidarity arabských žien, ktorú egyptská vláda v roku 1991 zrušila. Jej činnosť obnovila v roku 1982. Naďalej sa venovala písaniu kníh a prispievaniu do časopisov. Stala sa hlásateľkou ženských práv.
Nawál as-Saadáwí je autorkou viacerých kníh poviedok a esejí ako Muž a sex, Skrytá tvár Evy, Dve ženy v jednom, Listy mojho života, Žena a duševný boj, Pád imáma, Moje cesty po svete, Spomienky zo ženskej väznice, Spomienky lekárky. Napísala tiež romány Oči, Hľadanie, Žena na bode nula, Nevinnosť diabla, Smrť jediného muža na svete, Smrť ex-ministra, Láska vo svete ropy. V egyptskom dialekte napísala divadelnú hru Človek. Je autorkou autobiografie Dcéra Isis a odbornej publikácie Prečo sa ma stále pýtate na moju identitu?
Nawál as-Saadáwí iniciovala kampaň podpisov proti sankciám USA a OSN uvaleným na Irak. Bola hlavnou organizátorkou vyslania dvoch lietadiel z Káhiry do Bagdadu s lekármi, inžiniermi, umelcami a zdravotníckym materiálom na vyjadrenie solidarity Egypťanov s Iračanmi.
Nawál as-Saadáwí už 50 rokov píše o obriezke aj žien aj mužov ako o nezmyselnom zákroku. Jej početné aktivity a vyjadrenia k tejto téme pomohli uzákoniť zákaz ženskej obriezky v Egypte.
Pod hrozbou smrti zo strany niektorých teroristických skupín odišla Nawál v roku 1988 z Egypta a dostala ponuku prednášať na univerzitách v USA. Neskôr hosťovala aj na európskych univerzitách v Sorbonne a Oxforde. V roku 1996 sa vrátila do Egypta. Aj ona stála na námestí Tahrír počas revolúcie v januári a februári 2011.
Jej diela boli preložené do viac ako 30 jazykov sveta. Za svoj spoločenský a literárny prínos obdržala Nawál as-Saadáwí viacero významných, aj medzinárodných ocenení.

http://www.nawalsaadawi.net/

Emíre Khidayer